fbpx
Türk Valsleri
15:00 to 17:00 - 26 Mayıs 2019

Cihat Aşkın ve Türk Valsleri, değerli ses sanatçısı Dilek Türkan’ın katılımıyla 26 Mayıs’ ta DASDAS’ ta ….

26 Mayıs 2019 Pazar Saat 15.00

İlk Türk valsi olan Dede Efendi’nin Yine Bir Gülnihal adlı eserinden sonra Türk müziğinde hızla yayılan vals modasına, diğer besteciler de ayak uydurmuş ve birbirinden güzel, unutulmaz eserler bırakmışlardır. Vals özellikle 20. yüzyılda cumhuriyet baloları ile birlikte toplumumuzun yaşamına girmiş bir dans türüdür. Türk müziği bestecileri de unutulmaz melodiler yaratarak bu formu Türklere has bir üslupla seçkin kılmışlardır. Türk valsleri, batıdaki örneklerinin aksine daha melodik ve şarkı ögesi ön plana çıkmış yapısıyla seçkinleşir.

Cihat Aşkın, Türk müziği çalgıları ve kemanı ile seslendirdiği bu birbirinden güzel eserlerde besteci Oğuzhan Balcı ile çalıştı. Aşkın’ın yaklaşık dört yıldır üstünde çalıştığı proje olan Türk Valsleri 60 eser arasından seçildi. Balcı’nın Aşkın için özel olarak düzenlediği eserler, Avrasya Oda Orkestrasıve Türk müziği sanatçıları tarafından seslendirildi. Yıldız Teknik Üniversitesi Stüdyolarında Mehmet Sungurtarafından kaydedilen albüm Yine Bir Gülnihal ile başlıyor. İsmail Hakkı Bey, Arif Sami Toker ve Yesari Asım Arsoygibi bestecilerin ölümsüz eserlerinden başka Aşkın, konservatuardan hocası olan Erol Sayan’ın, Azeri besteci Babayef’in, Sezen Aksu ve Özdemir Erdoğan’ın eserlerini de albümünde kullanmıştır. Yabancı bestecilerden Şostakoviçve Karaindrou’nun eserleri de Türk çalgılarıyla çalınmıştır.

Severek dinlediğiniz Türk Valsleri projesinin LP (Long Play, 33 devirli uzun çaları) KALAN MÜZİK etiketiyle piyasaya çıktı. Türk Valsleri 26 Mayıs Pazar günü öğleden sonra klasiği olarak İstanbul, DASDAS ’ta Dilek Türkan’ın katılımıyla canlı performans ile seyircilerin karşısına çıkacak LP ise albüm olarak aynı gün sanatçı tarafından imzalanacaktır.

Biletler: Biletix

Export

Share our event

Designed: Rıfat BELTEKİN