Bu sabah uyanır uyanmaz Muammer hocam aklıma geldi. Yılın başından beri elimde bir çalışma var. Onu bitirmeye uğraşıyorum. Çok uzun sürelerdir bu çalışmanın fikri vardı aklımda. Muammer Sun ise benim bu konuda esin kaynaklarımdan birisiydi. Sabah düşündüm, onunla ilk tanışmamızı ve Ankara’da askerlik yaparken bestelediğim Solo Keman için ‘ Ankara’nın Taşına Bak’ türküsü üzerine çeşitlemelerimi. Eseri temize çektikten sonra, kendisinden randevu alarak
Ankara Devlet Konservatuarı’da onu ziyaret ettim. Eserimi ona ithaf etmiştim. Baktı ve inceledi, soyutlamalarımı beğendi bazı öğütler verdi. Daha sonra sık sık onu ziyaret etmeye devam ettim. Konservatuara gider ve sonra onun arabasıyla evine giderdik. Sinemis hanımla tanışmamız, hocamızın kedileri, sohbetlerimiz…

***

3 saat sonra sevgili arkadaşım Oğuzhan Balcı’dan acı haberi aldım… Üzüntüm tarifsiz..

***

Muammer Sun ulusal Türk müziğinin en büyük temsilcilerinden biridir. Gerek çocuk eğitimi alanında yazmış olduğu şarkılar, eğitim kitapları, solfej kitapları, fikir yazıları, solo çalgı için besteler, oda müziği ve orkestra eserleri ile büyük çapta koro ve orkestra için yazmış olduğu eserlerle 20. Yüzyıla en büyük damga vurmuş bestecilerimizinden birisidir.

Durmak bilmeyen azmi ve çalışkanlığı, sevgisi, öğrencilerine olan hoşgörüsü onu sevenler nezdinde babacan tavırlarıyla kendisini bir kutup haline getirmiş ve yaşarken en büyük sevgi ve ilgiyi gören müzik insanlarından biri olmuştur.

Hayatı mücadele içinde geçmiş, her gittiği yerde yeni filizler yeşertmiş, fikirlerinden asla taviz vermemiş, saygınlığı bağımsız fikirlerinden ve gücünden gelen bir müzik insanıydı.

***

1989 yılında Evin İlyasoğlu’nun programında onun Söyleşi isimli solo keman eserini çalmıştım ilk defa. Kendisiyle o dönemde telefonda taışmıştık. Daha sonra bu eser ve Keman-Piyano için Şarkı, Türkü, Köçekçe yi konser repertuarıma alarak, radyo kaydı yaptım.

-devamı yorumlar kısmında-

#muammersun #cihataskin @nisan.ozdogan @ogzhnbalci @ilteris_murat_sun @murideaksan @evinilyasoglu