Biography

İstanbul doğumlu Türk kemancı Cihat Aşkın, hem doğu, hem de batı dünyasına hakim olan ve ayakları dünyanın iki kıtasına basmış bir kültür insanı olarak şekillenen kimliği ile Türk keman okulunun uluslararası temsilcisi olarak tanınmıştır. Müzik otoriteleri tarafından günümüzün önde gelen keman virtüözlerinden biri olarak tanınan Aşkın, çıktığı konser turnelerinde Kuzey ve Güney Amerika’da, Avrupa ve Asya’da, Afrika’da, toplam 51 ülkede resitaller ve konserler vermiş, sayısız festivallere katılmış,  Türk ve evrensel sanatın ürünlerini dünya seyircisiyle paylaşmış, bu konserlerde Shlomo Mintz, Yoel Levi, Raphael Walfisch, Jesus Lopes-Cobos ve Ida Haendel gibi saygın sanatçılarla aynı sahneyi paylaşmış ve dünya basınından övgüler almış bir dünya sanatçısıdır.

Sahne icralarının yanı sıra sayısız radyo ve tv kayıtları, eğitim, konferans ve atölye çalışmaları için davet alan Aşkın aynı zamanda kurumsallaştırdığı eğitim ve sanat kurumları ile çok yönlü ve uluslararası bir sanat adamı olarak takdir görmüştür.

Born in Istanbul, a city, where the two continent meets, violinist Cihat Aşkın is known as one of the most anticipated international representative of the Turkish violin school. He has given recitals and concerts in 51 countries in North and South America, Europe, Asia and Africa, and shared the Turkish and universal music with the world audience. He shared the same stage with artists like Jesus Lopes-Cobos, Yoel Levi, Raphael Walfisch, Shlomo Mintz and Ida Haendel and praised by the world press.

Aşkın, who has been invited to numerous radio and TV recordings, educational programs, conferences and masterclasses, as well as stage performances, has also been appreciated as a versatile international artist, with his progressive educational side, which he successfully institutionalized.