49. İstanbul Müzik Festivali, Onur Ödülü Prof. Dr. Cihat Aşkın’a

İÇTEN TEŞEKKÜRLERİMLE…

Küçük bir çocuk düşünün…

İstanbul’un o dönemki kültür hayatı içerisinde her hafta ne konser bulduysa gidiyor, müzik aşığı, kültür aşığı ve İstanbul aşığı..

Ülkenin tek eli yüzü düzgün sanat faaliyeti o dönemde İKSV tarafından düzenlenen İstanbul Festivali.

Festival biletleri tanıtıma çıkar çıkmaz ailesinden aldığı harçlıkla tüm konserlere gidebilmek için hepsinin en ucuzunu seçiyor ve bir gece öncesinden kuyruğa giriyor. Gişe açılınca istediği bileti alabilmek için…

İstanbul Festivali’ne gelen sanatçıların masterclassları, onlarla tanışmalar, program imzaları, festival konserleri ayrı bir kültür çünkü. İstanbul’un hayatını şekillendirirken onun da hayatını şekillendiriyor…

İşte o çocuk bendim:)

İKSV İstanbul Festivali bir çok kişinin olduğu gibi benim çocukluğumun da en zengin kültür hazinesiydi. Keman kariyerimde ilk festival konserimi 18 yaşımdayken verdim. Sonra ilk yabancı orkestra ile konserimi de orada verdim. Zaman içerisinde güzel projeler ve konserler devam etti. Festivalin komisyonlarında yer aldım. İstanbul’un kültür hayatı için bir lokomotif olan İKSV ile her alanda iş birliği yaptım. Festivalin, bir şehrin hayatını değiştirirken nasıl kendi hayatımı da değiştirdiğini yaşadım.

Ülkemizin dünyada kendine yer edinmiş en etkin ve süreklilik taşıyan kültür kurumu olan İKSV’nin bana layık gördüğü Onur Ödülü’nü kabul etmek benim hayatımın kuşkusuz en önemli köşe taşlarından biridir. IKSV ailesine en içten teşekkürlerimi sunuyorum.