Şubat Ayı Bülteni

CİHAT AŞKIN MEKSİKA’DA

Cihat Aşkın’ın her sene gerçekleştirdiği yurt dışı turneleri 2016'dan başlayarak kıtalararası bir boyut kazanıyor. Türkiye’nin uluslararası temsilcisi Aşkın, 2016’da Kuzey ve Güney Amerika’nın haricinde Asya kıtasında da sanatını sergileyecek.

 

Aşkın, Meksika turnesinde, Umudun Kemanları Projesi kapsamında 14 Şubat akşamı 18.30’da keman virtüözü Shlomo Mintz ve efsanevi orkestra şefi Yoel Levi ile bir konser verecek.

 

 

 

 

* * *

ZÜRİH VE COŞKUN KIRCA’YI ANMA KONSERİNDE AŞKIN ODA MÜZİĞİ ÇALIYOR

Cihat Aşkın, piyanist Roberto Issoglio ve viyolonselci Debby Bald ile Zürih’te 30 Ocak tarihinde bir oda müziği konseri verdi. Konserde Glinka, Mozart ve Beethoven’in Piyanolu Triolarını seslendiren sanatçılar aynı konseri Türkiye’de 27 Şubat tarihinde Galatasaray Üniversitesi’nde tekrar gerçekleştirecekler. Galatasaray Üniversitesi’nin kurucusu Coşkun Kırca’yı Anma Konseri olarak düzenlenecek olan bu konserde sanatçılar yine İstanbullu müzikseverlerin karşısında olacaklar.

 

 

 

 

ÇOCUKLARIN GÖZDESİ CİHAT AŞKIN ŞUBAT AYINDA KÜÇÜK ARKADAŞLARI İLE

CAKA çalışmaları kapsamında Afyon’da düzenlenecek olan CAKA Kış Okulu’na da katılarak 20 – 21 Şubat tarihlerinde dersler verecek olan Cihat Aşkın, 2016 başından itibaren CAKA’nın yönetimini tamamen CAKA Kurultayında Genel Başkan seçilen Doç. Dr. Uğur Türkmen’e devretmiştir. Bu sene kış okulunun onur konuğu Prof. Oktay Dalaysel olacaktır. Dalaysel’in yanı sıra Ebru Yunkuş, Gülen Ege, Feridun Büyükaksoy ve Şeniz Aybulus’un da fakülte üyesi olarak dersler vereceği kış okulu CAKA İdari Şefi Mesut Çaşka ve Temsil Şefi Gonca Görsev tarafından koordine ediliyor.

 

 

 

 

2016 yılında sık sık öğrencilerle değişik Masterclass’lar çerçevesinde bir araya gelecek olan Cihat Aşkın, 1 – 2 Şubat tarihinde Bilkent Üniversitesi’nde düzenlenecek olan 2. Uluslararası Bilkent Keman Günleri’nde Ankaralı dinleyicileri ve öğrenciler ile bir arada olacak. Cihat Aşkın aynı zamanda CAKA Kayseri Şubesi’ne 22 – 23 Şubat tarihlerinde bir ziyarette bulunacaktır. Çocuk ve gençlerle ilgili çalışmalarda öncü rollerden birini üstlenen Cihat Aşkın, 26 Şubat tarihinde Küçükçekmece Kariyer Günleri’nde de konuşmacı olarak yer alacak ve gençlerin müzik mesleği ile ilgili sorularını cevaplayacak. Cihat Aşkın resmi olarak İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı’nda Prof. unvanı ile görev yapmakta olup konservatuarda ve MİAM’da derslerine devam etmektedir.

 

 

 

* * *

İSTANBUL’UN MÜZİK TARİHİNE DAMGA VURACAK PROJELER:

  • TRT RADYO – 3 CİHAT AŞKIN’LA KLASİK MÜZİK KONSERLERİ
  • TARİHİ PERA PALAS KONSERİ

TRT Radyo – 3 Cihat Aşkın’la Klasik Müzik Konserleri serisi devam ediyor. İlki 22 Ocak tarihinde gerçekleştirilen konser ile başlayan seri, seyirciler ve basından büyük ilgi gördü. TRT İstanbul Radyosu Mesud Cemil Stüdyosu’nda başlayan konserler Mesud Cemil ve Cemal Reşit’in anısına adanmış olarak İstanbul Radyosu’ndan Cihat Aşkın’ın katılımıyla canlı olarak sunuluyor. Bu ay 19 Şubat’ta gerçekleşecek olan konserde renkli sürprizler yer alıyor.

Cihat Aşkın, Müzikolog Dr. Emre Aracı ve Piyanist Cana Gürmen’e katılarak 20 Şubat sabahı tarihi Pera Palas otelinde bir konser verecek. Bu konserde Pera Palas’ta konaklamış olan Çaykovski, Auer, Elgar ve Şostakoviç gibi bestecilerin eserleri seslendirilecek. 1891 yılından kalan bir konser programından esinlenerek sunulacak olan programda o dönemde yer alan müzisyenler arasında Ertuğrul yatı bandosunun şefi Paul Lange Bey, İstiklal marşımızın bestecisi Osman Zeki Üngör’ün hocası Vondra Bey ve Hacı Arif Bey’in oğlu ilk Türk viyolonsel sanatçısı Cemil Arif Bey yer almaktaydı. Konserde bu programa atıf yapılarak seslendirilecek olan eserler İstanbul müzik tarihinde tam manasıyla muazzam bir müzik yolculuğu olacak.

https://www.andante.com.tr/tr/6518/Pera-Palace-Hotel-Jumeirah-Cumartesi-Konserleri

TOP