Ekim 2015 Bülten

CİHAT AŞKIN EKİM AYINDA ULUSLARARASI ARENADA!

AŞKIN SÜREYYA OPERASI’NIN SEZON AÇILIŞINDA SAHNEYE ÇIKIYOR

Cihat Aşkın, Ekim ayını yurdumuzun en prestijli konser salonlarından biri olan Süreyya Operası’nın yeni sezon açılış konseri ile açıyor. Aşkın’ın 5 Ekim 2015 Pazartesi akşamı piyanist Cana Gürmen ile vereceği ve ‘Schubertiade’ konseri olarak gerçekleştirilecek olan bu konserde ayrıca viyola sanatçısı Çetin Aydar, kontrbas sanatçısı Burak Marlalı ve Litvanyalı viyolonsel sanatçısı Konstantin Manaev yer alacak. Schubert’in eserlerinin seslendirileceği programda ayrıca ünlü ‘Alabalık Beşlisi’ de yer alıyor.
http://kultursanat.kadikoy.bel.tr/…/acilis-konseri-schubert…

* * *

 

CİHAT AŞKIN, HACI BEKTAŞ VELİ VE BARIŞ İÇİN ÇALIYOR

Tasavvufa büyük önem veren Cihat Aşkın, her fırsatta Anadolu’nun tüm insanlığa armağan ettiği büyük düşünürleri konser programlarında anmaktadır. Yunus Emre ve Mevlana Celaleddin-i Rumi gibi pîrler benzeri Hacı Bektaş-ı Veli’de ‘Bir olalım, iri olalım, diri olalım’ felsefesini insanlığa armağan etmiştir. Cihat Aşkın da bu konserini barışa armağan ediyor.
Nevşehir Üniversitesi’nin düzenlediği Uluslararası Hacı Bektaş Veli Hoşgörü ve Barış Festivali’ne davet edilen Cihat Aşkın, burada Oğuzhan Balcı yönetimindeki Afyon Kocatepe Üniversitesi Oda Orkestrası eşliğinde bir konser verecek. Minyatürlerden seçmelerin yer aldığı konser 8 Ekim 2015 Perşembe akşamı gerçekleştirilecek.
http://www.milliyet.com.tr/uluslararasi-haci-bektas-veli-h…/

* * *

AŞKIN, HALET ÇAMBEL ANISINA ÇALIYOR

Cihat Aşkın’ın Halet Çambel ile yaklaşık 20 yıl önce başlayan dostluğu, O’nu birçok kez dost meclislerine getirdi. Aşkın, geçen yıl kaybettiğimiz büyük Türk arkeolog ve bilim kadını Halet Çambel’in anısına O’nun Akyaka’daki evinde, 10 Ekim 2015 Cumartesi günü Ünlü İtalyan gitar sanatçısı Domenico del Giudice ile bir konser verecek.

* * *

CİHAT AŞKIN CLEVELAND MÜZİK ENSTİTÜSÜ’NE DAVET EDİLEN İLK TÜRK OLARAK ABD’YE GİDİYOR!

Dünyanın en önemli enstitülerinden biri olan Cleveland Institute of Music’in davetlisi olarak ABD’ye gidecek olan Cihat Aşkın, 14 Ekim 2015 Çarşamba günü ünlü orkestra şefi Yoel Levi ve çellist Rafael Wallfisch ile birlikte burada bir konser verecek. ABD ve dünyanın en prestijli okullarından biri olan enstitüye davet edilen ilk Türk sanatçısı olan Aşkın, aynı zamanda enstitüde dersler ve seminerler verecek.
http://www.pluggedincleveland.com/…/music-of-the-violins-of…

* * *

CAKA 15. YILINDA

Cihat Aşkın’ın büyük özveriyle oluşturduğu Cihat Aşkın ve Küçük Arkadaşları – CAKA Eğitim Sistemi ile artık millî bir özellik taşıyan müzik eğitim sistemimiz mevcut. Anadolu’da birçok çocuk ve genç bu sistemle müziğe merhaba diyor. Belgesel film Ekim ayında gösterime giriyor.
Amerika dönüşü 17 – 18 Ekim 2015 tarihlerinde, Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nın düzenlediği CAKA Çalıştayı’na katılacak olan Cihat Aşkın, burada yurdumuzdan gelen müzik eğitmenleriyle bir araya gelerek ülkemizdeki müzik eğitimi hakkında bir bildiri sunacak. Türkiye’nin kıymetli kemancılarından Oktay Dalaysel’in onur konuğu olarak katılacağı çalıştayda aynı zamanda CAKA’nın 15. Yılı kutlanmaya başlayacak ve 15. Yıl için çekilen CAKA Belgeseli gösterime girecek.

* * *

CİHAT AŞKIN VE GÜLDEN TEZTEL RESİTALİ

CAKA’nın 15. Yıl etkinliklerinin başlaması sebebiyle sanatçılar Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde bir resital verecek.
Cihat Aşkın ve Gülden Teztel ikilisi Mozart, Schumann ve Aşkın’ın eserlerinden oluşan bir repertuvar ile 17 Ekim 2015 Cumartesi akşamı Afyonlu izleyicilerin karşısında olacak. Konser, CAKA Çalıştayı kapsamında yer alıyor.

* * *

“BU TOPRAĞIN KEMANCISI” CİHAT AŞKIN, BİR DÜNYA SANATÇISI OLARAK GÜLBENKYAN VAKFI TARAFINDAN LİZBON’A DAVET EDİLDİ!

Her fırsatta insanlar arası kardeşliğin ve barışın elçiliğini yapan Cihat Aşkın, bu toprakların felsefesini dünyaya en iyi aktaran sanatçılardan birisi ve bir dünya sanatçısı olarak, bu toprakların ürünü olan melodileri dünyanın her köşesinde çalmaya devam ediyor. Ünlü Gülbenkyan Vakfı tarafından konser vermek için Lizbon’a davet edilen Cihat Aşkın, bu konserde Türk ve Ermeni bestecilerinin eserlerinin yanı sıra Gomidas’ın eserlerini de seslendirecek. Sanatçı 23 Ekim 2015 Cuma günü Aeternus Piyano Üçlüsü ile beraber vereceği konserde, Türk ve Ermeni ezgilerinden oluşan bir repertuvarla Portekizli dinleyicilerin karşısında olacak.

* * *

CUMHURİYET KONSERİ CİHAT AŞKIN’LA BİRLİKTE

Türk bestecilerinin eserlerini gerek yurt içi gerek yurt dışında seslendiren sanatçılarımızın başında gelen Cihat Aşkın, özellikle çağdaş Türk sanatının temsili açısından oldukça yankı getiren yorumlarına bir yenisini ekliyor. Fazıl Say’ın ‘Haremde 1001 Gece’ isimli eseri Cihat Aşkın’ın elinde yeni bir yorum bulacak.
Eskişehir Belediyesi Senfoni Orkestrası’nın 30 – 31 Ekim 2015 tarihlerinde vereceği konserlerin şefi Naci Özgüç solisti ise Cihat Aşkın. Sanatçı, konserlerde Fazıl Say’ın Haremde 1001 Gece adlı keman konçertosunu seslendiriyor.

* * *

AŞKIN, TRT RADYO 3’TE MİNYATÜRLER PROGRAMINA DEVAM EDİYOR

Cihat Aşkın’ın hazırlayıp sunduğu Minyatürler programı her pazar günü saat 14.00’te TRT Radyo 3’te dinleyicileri ile buluşmaya devam ediyor. Ekim ayında Schubert’in keman – gitar eserleri, Ayla Erduran’ın eski konçerto kayıtları, KKTC devlet sanatçısı Rüya Taner’in yorumları ve Gidon Kremer’in Rus arşivlerindeki konser kayıtları programda yer alacak.

TOP